Tak jak podczas każdej masowej działalności, tak i podczas biegów masowych trzeba umieć się zachować. Z powodu bardzo prozaicznego: żeby i nam i innym bieg upłynął bez niepotrzebnego stresu i dał nam tyle radości ile się spodziewaliśmy.
W tym celu opracowaliśmy (kompilacja ogólnie znanych i stosowanych rad) w ramach Blogaczy zasady kulturalnego biegania, poniżej one:
Zasady kulturalnego biegania wg Blog@czy
- Nie startuj w zawodach jeśli nie jesteś do tego uprawniony. Organizatorzy muszą zapewnić przestrzeń, bezpieczeństwo i inne świadczenia każdemu uczestnikowi. Właśnie temu służą zapisy i opłaty startowe.
- Respektuj strefy startowe przygotowane przez organizatora.
- Jeśli nie wyobrażasz sobie biegania bez muzyki, słuchaj jej po cichu, by słyszeć co się dzieje wokół.
- Jeśli biegnąc w tłumie chcesz zmienić „pas ruchu”, zasygnalizuj to ręką. Jeśli ktoś inny chce zmienić, zrób mu miejsce. Biegaj w miarę możliwości prawą stroną, lewą zostawiając dla szybszych od siebie.
- Jeśli w trakcie biegu musisz się zatrzymać – najpierw zbiegnij do krawędzi jezdni, nigdy nie zatrzymuj się nagle na środku drogi.
- Zachowaj ostrożność na punktach odżywczych. Jeśli z nich nie korzystasz, obiegnij je po zewnętrznej. Jeśli korzystasz – nie zatrzymuj się nagle, bo ktoś z tyłu może na Ciebie wpaść.
- Nie śmieć. Odpadki wyrzucaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli takowych nie ma, schowaj do kieszeni. Nie rzucaj kubeczków/butelek pod nogi innych biegaczy.
- Nie pluj i nie wydmuchuj nosa bez upewnienia się, że Twoja wydzielina nie trafi w kogoś innego.
- Nie ścinaj zakrętów, nie skracaj sobie trasy.
- Na zawodach uśmiechnij się (choć czasem!) do kibiców i wolontariuszy. Dzieci kochają przybijanie piątek!
- Nie rzucaj się na darmowe – niech napojów na mecie wystarczy dla wszystkich.
- Prysznic i pralka przyjaciółmi biegacza. Perfumy lepiej zostawić na inne okazje niż bieg.
- Jeśli na treningu inny biegacz Cię pozdrawia – odpowiedz. Podniesienie ręki nic nie kosztuje.
- Jeśli biegasz z psem pamiętaj, że nie każdy kocha czworonogi. Trzymaj go na smyczy tak, by inni czuli się bezpiecznie.
- Trenując na stadionie pamiętaj, że do truchtania, schłodzenia i odpoczynku między odcinkami bieganymi szybciej służą zewnętrzne tory. Nie blokuj wewnętrznego toru.
- Dziel się doświadczeniem, ale nie próbuj leczyć ani trenować nie mając odpowiednich kompetencji.
- Szanuj innych biegaczy bez względu na poziom jaki reprezentują.
Jeśli o czymś zapomnieliśmy - dodajcie w komentarzach.
Bardzo dobrze napisana etykieta. Powinna być dodawana do pakietów startowych na każdych zawodach. Zauważyłem, że z punktem 13. jest niestety coraz gorzej. Może to dlatego, że w tym sezonie jakoś dużo początkujących biegaczy pojawiło się na ścieżkach...
OdpowiedzUsuń